Československo bylo v rámci Varšavské smlouvy jedinou zemí, která měla zavedeny ruční palné zbraně převážně vlastní konstrukce, nikoliv licenčně vyráběné sovětské vzory. Také samopal vzor 58 je zbraní plně domácího původu. Konstruktérem samopalu vzor 58 byl Jiří Čermák a na vývoji se podílel také Ing. Bohuslav Novotný. Vývoj zbraně započal v roce 1956 ve Výzkumném a vývojovém ústavu závodů všeobecného strojírenství v Brně (později Konstrukta Brno). Výroba samopalů vzor 58 byla započata na přelomu let 1958-59 v závodě Přesné strojírenství (dnešní Česká zbrojovka) v Uherském Brodě a trvala až do roku 1988. V tomto období bylo vyrobeno téměř 900 000 kusů ve všech variantách. V současnosti je zaveden ve všech verzích v české a slovenské armádě, verze se sklopnou opěrou, samopal vz. 58 V je zavedena ve výzbroji Policie ČR a slovenské policie. Neznámým počtem samopalů vz. 58P a vz. 58V jsou vyzbrojeny některé speciální jednotky indické armády (např. Para Commandos), nezanedbatelný počet samopalů vzor 58 se objevil v současné době v Afghanistánu.
Samopal vzor 58 je lehká automatická ruční zbraň, fungující na principu tlaku prachových plynů odebíraných z hlavně plynovým kanálkem na píst uložený nad hlavní. Závěr je přímoběžný a je uzamykán pomocí kyvné závory nesené závorníkem. Hlaveň je zasazena do pouzdra závěru, v němž je zajištěná čepem. Vývrt hlavně má 4 drážky je chromován vrstvou tvrdého chromu o síle 40 - 100 mikronů. V první třetině hlavně je uchycen plynový násadec, na ústí hlavně je našroubováno chránítko závitu. Pouzdro závěru je nákladně vyfrézováno z odlitku, což dělá samopal vzor 58 mnohem výrobně dražší něž např. ruský AKM. Pojistka, která plní zároveň funkci přepínače režimu střelby má tři polohy: 0 - zajištěno, 1 - střelba jednotlivými ranami, 30 - střelba dávkou. Zbraň je vybavena střeleckou pohotovostí: po vystřelení posledního náboje zůstane závěr zachycen v zadní poloze. Křivkové hledí je stavitelné v rozsahu 100 - 800 metrů po 100 metrech. Pro střelbu v noci a na skupinové cíle je na klapce hledí ryska "U" (universal) odpovídající střelbě na vzdálenost 250 - 300 metrů. Povrchová úprava samopalu byla prováděna fosfátováním s následným nátěrem vypalovacím lakem s následným vypálením. Pažba, pistolová pažbička a pažbení byly u prvních sérií vyráběny z bukového dřeva, později z dřevěné lisované masy.
|
Samopal vzor 58 P s nasazeným bodákem |
Samopal vzor 58 byl do výzbroje ČSLA zaveden v těchto verzích :
Sa vz. 58 P - samopal s pevnou dřevěnou pažbou
Sa vz. 58 V - samopal se sklopnou kovovou ramenní opěrou
Sa vz. 58 Pi - samopal s pevnou dřevěnou pažbou a lištou na levé straně zbraně sloužící pro upevnění zaměřovacího infradalekohledu NSP-2, součástí jeho příslušenství je i sklopná dvojnožka, upevňující se při střelbě s infradalekohledem místo bodáku zespodu ústí hlavně a kuželovitý tlumič ohně místo chránítka závitu ústí hlavně. V současnosti se v AČR místo zastaralého infrazaměřovače NSP-2 používá moderní noční zaměřovač MEO 50 S s 3,2 x zvětšením vyráběný Meoptou Přerov.
|
Výsadkáři ČSLA se samopaly vzor 58 V |
Zakřivený, dvouřadý zásobník je vyroben z hliníkové slitiny a má kapacitu 30 nábojů. Bodák samopalu vzor 58 je nožový s půlkulatými žlábky po obou stranách se souměrným hrotem, střenky jílce byly u prvních sérií vyráběny z bukového dřeva, později z dřevěné lisované masy. Původní základní příslušenství samopalu vzor 58 tvoří čtyři zásobníky, sumka na zásobníky z hlazené kůže (původní sumka byla vyrobena z kombinace plátna a kůže), bodák vzor 58, pochva bodáku z hlazené kůže, jednotný popruh, plátěný pytlík na čistící a montážní nářadí, dvojdílný vytěrák, koudelníček, olejnička, chránítko ústí, cvičný nádstavec, montážní trn, žíněný kartáček. Jako speciální příslušenství k samopalu byla v roce 1960 zavedena svítící mířidla, tvořená nádstavcem hledí a mušky. Mířidla se přenášela v ochranném ocelovém pouzdru, které chránilo mířidla před poškozením a zároveň snižovalo negativní účinky radioaktivního záření svítící látky. Pro výsadkové jednotky bylo k samopalu vzor 58 V zavedeno několik typů plátěných výsadkových pouzder.
|
|
Výsadkáři AČR se samopaly vzor 58 V | Náboj 7,62x39 |
Univerzální kulomet vzor 59
|
Univerzální kulomet vzor 59L |
Univerzální kulomet vzor 59 je prvním československým univerzálním kulometem zavedeným do výzbroje československé armády. Oficiálně byl zaveden do výzbroje československé armády 21. července 1961. Vyráběn byl Závody Říjnové revoluce n. p. Vsetín (známé jako Zbrojovka Vsetín, dnes firma ZVI a. s.), kde bylo v letech 1960 - 1975 vyrobeno okolo 37 000 kusů univerzálních kulometů. V 60. letech 20. století byl univerzální kulomet vzor 59 překonstruován pro náboj 7,62x51 mm NATO jako univerzální kulomet vzor 68, tento model ovšem nebyl určen k zavedení do výzbroje ČSLA, šlo o exportní verzi. Oba tyto kulomety dnes nabízí ZVI a. s. pod obchodním názvem Rachot. Univerzálnost kulometu spočívá ve stavebnicovém pojetí konstrukce, v možnosti použití ke střelbě s lehkou hlavní na dvojnožce, s těžkou hlavní na podstavci nebo využití kulometu jako lafetované zbraně ve vozidle, kdy ke spuštění dochází pomocí elektromagnetického spušťadla, kterým je nahrazena pažba zbraně. Univerzální kulomet vzor 59 je automatická zbraň, fungující na principu tlaku prachových plynů, odváděných plynovým kanálkem s regulací. Lehká verze kulometu je zásobována nábojovým pásem s 50 náboji, který je umístěn v kovové schránce zavěšené na pravé straně kulometu. Těžká veze kulometu je zásobována nábojovým pásem s 250 náboji ze schránky, která je umístěna po pravé straně od kulometu. Nábojové pásy se dají libovolně spojovat. Natažení kulometu se provádí spušťadlem, které umožňuje pouze střelbu dávkou a je opatřeno pojistkou. Při nepřetržité střelbě je možno vystřelit z těžké hlavně 500 ran, z lehké hlavně 350 ran.
|
Univerzální kulomet vzor 59T |
Vyměnitelná hlaveň má hladký povrch, pro přenášení a výměnu hlavně slouží rukojeť, otočně uložená za plynovým násadcem. Na ústí hlavně je našroubován kuželový tlumič plamene. U ústí hlavně je základna mušky, která slouží i k upevnění dvojnožky. Muška je válcovitového tvaru, zašroubována do nosiče mušky, chráněna chránítkem mušky. Je seřizovatelná pomocí šroubováku do stran. Hledí je upevněno k pouzdru závěru a je stavitelné v rozsahu 100 - 2000 metrů po 100 metrech. Pro přesnou střelbu, zvláště je-li kulomet na podstavci se používá denní zaměřovací dalekohled ZD 4x8 vyráběný Meoptou Přerov. Dalekohled ZD 4x8 umožňuje přesné zamiřování a střelbu i za omezené viditelnosti, za soumraku a za úsvitu. Pro střelbu v noci lze využít soupravy zaměřovacího infradalekohledu PPN-2, která se skládá z infradalekohledu, infrasvětlometu SzG 02 a pouzdra s akumulátorovou baterií, nízkonapěťového měniče, vysokonapěťového měniče, dřevěného přepravního truhlíku a plátěné brašny. V současné době je tento zastaralý noční zaměřovač nahrazován moderním pasivním nočním zaměřovačem MEO 50 K vyráběným Meoptou Přerov. Ke střelbě z kulometu se používá nábojů s ocelovým jádrem (7,62-59), svítících (7,62-Sv 59), průbojných zápalných (7,62-PZ 59), redukovaných (7,62-Rd 59) a cvičných (7,62-Cv 59). Pro střelbu cvičným střelivem je nutno provést montáž jednoduchého zařízení pro střelbu a násadce (místo tlumiče ohně) na ústí hlavně. Výcvik v činnosti se zbraní se provádí s využitím střeliva školního (7,62-Šk 59).
|
Vojáci ČSLA s kulometem vzor 59 |
Samopal vzor 61 Škorpion zkonstruoval ing. Miroslav Rybář (1924-1970) v Konstruktě Brno na základě požadavků speciálních složek armády a ministerstva vnitra. Samopal vzor 61 Škorpion je ruční automatická zbraň jednotlivce. Vzhledem k malým rozměrům a nízké hmotnosti byl ideální zbraní pro armádní výsadkové a speciální jednotky, posádky vrtulníků, obsluhy pozemní bojové techniky a důstojníky. Samopal vzor 61 byl také zaveden do výzbroje jednotek Ministerstva vnitra a u bývalé Veřejné bezpečnosti (VB) jím byl vyzbrojen každý příslušník VB jako doplňkovou zbraní. Zbraň, kterou je možno nosit i v pouzdru na opasku, lze použít rovněž jako pistoli pro vedení střelby z jedné ruky. Bohužel u samopalu vzor 61 byl, kvůli unifikaci s ráží policejní pistole ČZ vz. 50/70 nepříliš šťastně zvolen málo výkonný náboj 7,65 mm Browning s nedostatečným zastavovacím účinkem. Účinnou střelbu lze vést na vzdálenost 50 m při střelbě z ruky a 200 m při střelbě s vyklopenou kovovou ramenní opěrou (tj. z ramene). Kromě malé hmotnosti je charakteristický i velkou přesností střelby, jednoduchostí demontáže (bez použití jakéhokoliv nářadí), ošetřování a možností kompletní výměny jednotlivých součástek. Samopal byl vyráběn v uherskobrodské zbrojovce v letech 1962-1979, sériová výroba samopalu byla obnovena v roce 1992 pod novým označením samopal vzor 61 E. Celkem bylo vyrobeno asi 210 000 kusů samopalů vzor 61. V současné době se již většinou samopal vzor 61 u speciálních armádních a policejních jednotek nepoužívá, byl nahrazen modernějším samopalem Heckler & Koch MP5, přesto však zůstává zaveden ve výzbroji jednotek AČR a Policie ČR. Mimo území Československa se samopal Škorpion vyráběl licenčně v bývalé Jugoslávii zbrojovkou Zavodi Crvena Zastava pod označením M84.
|
Samopal vzor 61 s dvacetiranným zásobníkem |
|
Samopal vzor 61 s rozloženou opěrkou |
Samopal vzor 61 je kompaktní automatická ruční palná zbraň s dynamickým neuzamčeným závěrem. Samopal pracuje na principu využití zpětného rázu. Pohyb závěru vpřed je zabezpečován vratným ústrojím, které tvoří dvě vratné pružiny. Hlaveň je 115 mm dlouhá a má chromovaný vývrt se šesti drážkami o stoupání 350 mm. K napínání závěru slouží dva postranní hmatníky, které příliš nepřesahují šířku samopalu. Přeřaďovač režimu střelby, který má zároveň funkci pojistky umožňuje vést střelbu jednotlivými ranami nebo dávkami. Samopal je při vedení střelby plynule zásoben pistolovými náboji 7,65 mm Browning z krátkého (10 nábojů) nebo dlouhého (20 nábojů) zásobníku. Pro vedení mířené střelby je vybaven mechanickými stavitelnými mířidly nastavenými na vzdálenost 75 a 150 metrů. U samopalu je použit originální zpomalovač kadence, jehož působením je dosaženo přijatelné kadence asi 750 ran za minutu, navíc je zcela eliminován zpětný ráz samopalu při střelbě dávkami. Samopal je vybaven jednoduchou sklopnou ramenní opěrkou. K příslušenství patří čistící a montážní souprava (obsahující: plochý štětec, žíněný kartáček, vytěrák, koudelníček, olejnička a klíč na mušku), dvě kožené sumky, jeden krátký zásobník na 10 nábojů a čtyři dlouhé zásobníky na 20 nábojů, kožené opaskové nebo podpažní pouzdro, závěsná šnůra vz. 52 a jako speciální příslušenství pak tlumič hluku výstřelu s brašnou.
|
|
Sumka a zásobníky | Opaskové pouzdro |